|
Tehnična navodila za pisanje diplomske naloge,magistrske naloge Tehnična navodila za pripravopisanjediplomske naloge,magistrske naloge,pravilnik o diplomiranju,tehnična navodila za urejanje besedila diplomske naloge diplomska naloga,tehnična navodila za magistrsko nalogo,tehnična navodila za urejanje magistrske naloge
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
mojbozicek Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 16:37 Prispevkov: 422
|
Objavljeno: 19 Avg 2011 07:27 Naslov sporočila: lESARSKA ŠOLA MARIBOR VIŠJA STROKOVNA ŠOLA PRAVILNIK O DI |
|
|
ESARSKA ŠOLA MARIBOR
VIŠJA STROKOVNA ŠOLA
PRAVILNIK O DIPLOMIRANJU
I. UVODNE DOLOČBE
1. člen
Pravila podrobneje določajo pogoje in postopek za izbiranje teme, pripravljanje dispozicije diplomskega dela,izdelavo diplomskega dela in zagovor tega dela, ki je pogoj za pridobitev strokovnega naslova inženir/inženirka lesarstva na Lesarski šoli Maribor – Višji strokovni šoli.
2. člen
Višja strokovna šola izvaja in organizira izobraževalni program za pridobitev strokovne izobrazbe “lesarstvo”, katerega splošni del je predlagal, posebni pa določil Strokovni svet Republike Slovenije za poklicno in strokovno izobraževanje.
3. člen
Za pridobitev diplome o končanem dodiplomskem študiju in s tem strokovnega naslova inženir/inženirka lesarstva mora študent poleg predpisanih študijskih obveznosti izdelati in uspešno zagovarjati diplomsko delo.
4.člen
Z diplomskim delom študent dokaže:
- strokovno usposobljenost za izvajanje na višješolski stopnji izobrazbe primernih strokovnih
opravil v organizacijah na področjih, ki jih obsega program lesarstvo;
- strateško usposobljenost za celovito in strateško ugotavljanje, obravnavanje in urejanje za
organiziranost pomembnih zadev;
- usposobljenost za delovanje z ljudmi v organizacijah in v okoljih organizacije na osnovi
učinkovitosti in etičnosti.
Diplomsko delo mora biti rezultat samostojnega strokovnega (in praktičnega) dela študenta. Usmerjeno naj bo v kritično reševanje izbrane zadeve iz prakse (strokovno uporabna tema). Diplomsko delo lahko izjemoma obravnava tudi temo, ki ni vezana na konkretno organizacijo, vendar pa celovito obsega področja programa lesarstvo (splošno-strokovna tema). Študent lahko za diplomsko delo izbere tudi oblikovanje in izdelavo lastnega izdelka ali restavriranje / obnovo izdelka s področja kulturne / tehnične dediščine.
Več študentov praviloma ne more izdelati skupnega diplomskega dela.
II. IZBIRA TEME IN MENTORJA DIPLOMSKEGA DELA
5. čIen
Naslove tem diplomskega dela lahko predlagajo:
- študenti,
- podjetja, organizacije in druge institucije, ki sodelujejo z Višjo strokovno šolo; ti lahko predlagajo teme, povezane z njihovim delovanjem ali
- višješolski predavatelji, ki izvajajo študijski program Višje strokovne šole.
Teme naj se nanašajo na:
· reševanje konkretnih organizacijskih, tehnoloških ali marketinških problemov manjšega obsega v podjetjih in za njih, ki jih študent opravi sam ali sodeluje v projektu s strokovnjaki v podjetju in mentorjem,
· samostojno oblikovanje, razvoj in izdelavo pohištvenega ali drugega zahtevnejšega lesenega izdelka s prikazom vseh faz in dokumentacije,
· restavriranje ali obnovo izdelka kulturno – tehnične dediščine s popisom del in dokumentacijo.
Študent praviloma sam predlaga temo in izbere mentorja. Ob njegovih nasvetih pripravi dispozicijo diplomskega dela.
6. člen
Vsak študent ima pravico do mentorja. Študent si pridobi mentorja praviloma sam. Na pisno prošnjo mu mentorja določi ravnatelj.
Mentor s strani šole je predavatelj višje strokovne šole. Za izrazito multidisciplinarne teme ima lahko študent še somentorja, ki je tudi predavatelj višje šole.
Zaželeno je, da ima študent, ki prijavlja temo, povezano z izbrano organizacijo, somentorja iz te organizacije. Somentor mora imeti vsaj višješolsko izobrazbo.
III. PRIJAVA TEME IN PRIPRAVA DISPOZICIJE DIPLOMSKEGA DELA
7. člen
Študent lahko prijavi temo diplomskega dela, ko ima uspešno opravljene vse študijske obveznosti 1. letnika in zimskega semestra 2. letnika.
Študent predloži v celoti izpolnjeno prijavo teme diplomskega dela (Obr. DIP 1) in dispozicijo diplomskega dela referatu za študijske in študentske zadeve.
8. člen
Prijava teme diplomskega dela (obr. DIP 1) obsega:
• podatke o študentu,
• predlagani delovni naslov diplomskega dela,
• imena mentorja in somentorjev ter njihova soglasja,
• soglasje organizacije (za strokovno uporabno temo).
Dispozicija diplomskega dela vsebuje:
• delovni naslov diplomskega dela,
• ime obravnavane organizacije (če tema ni splošna) in podatke o organizaciji,
• opredelitev obravnavane teme,
• namen in cilje diplomskega dela,
• predpostavke in omejitve obravnavanja,
• predvidene metode obravnavanja,
• predvideno kazalo vsebine in
• seznam predvidene literature in virov.
9. člen
Prijavo teme diplomskega dela dopolni referat za študijske in študentske zadeve s podatki o izpolnjenih pogojih in jo v sedmih delovnih dneh izroči študijski komisiji.
Študijska komisija po svoji presoji opravi potrebne uskladitve vsebine prijave in potrdi prijavo teme.
V primeru, da je dispozicija neustrezna, lahko študijska komisija le-to zavrne.
10. člen
Ravnatelj na osnovi mnenja študijske komisije potrdi prijavo teme diplomskega dela s podpisom na obrazcu DIP 1 in vrne potrjeno prijavo referatu za študijske in študentske zadeve. Ta potrjeno prijavo evidentira in jo arhivira, kopije prijave teme pa v sedmih delovnih dneh dostavi študentu, mentorju in somentorju.
Ravnatelj seznani predavateljski zbor o potrjenih in zavrnjenih prijavah diplomskih del na prvi naslednji seji. Ravnatelj tudi seznani predavateljski zbor o vseh spremembah že odobrenih tem.
IV. IZDELAVA DIPLOMSKEGA DELA
11. člen
Diplomsko delo je samostojno strokovno obravnavanje izbrane teme z znanji, ki jih obsega program lesarstvo.
Študent pri izdelavi diplomskega dela samostojno uporablja strokovno literaturo in druge vire, zlasti vire iz obravnavane organizacije. Pri izdelavi ga s teoretičnimi, strokovnimi, vsebinskimi in metodološkimi navodili usmerja(jo) mentor (in somentor) Višje strokovne šole (ter somentor izven šole).
12. člen
Če študent, mentor ali somentor med izdelovanjem diplomskega dela ugotovi, da sodelovanje z mentorjem ali študentom ni več mogoče, pisno (Obr. DIP 2) prosi ravnatelja, naj imenuje drugega mentorja.
Predavatelj višje šole lahko odstopi od mentorstva, če ugotovi, da študent tudi v tretjem osnutku diplomskega dela ni upošteval njegovih priporočil.
O upravičenosti zamenjave odloči ravnatelj po posvetovanju z mentorjem in pristojnimi osebami v organizaciji najkasneje v 15. dneh. Pridobivanje drugega mentorja ali somentorja poteka v skladu s 6. členom.
Med izdelovanjem diplomskega dela je možna največ ena menjava mentorja ali somentorja.
13. člen
Če študent med izdelovanjem diplomske naloge zaradi pomembnih in nepredvidenih okoliščin ugotovi, da je ne more izdelati, lahko prosi za odstop od odobrenega diplomskega dela (Obr. DIP 3).
Utemeljeno prošnjo za odstop obravnavata mentor in ravnatelj v 15. dneh. Če ravnatelj odstop od že odobrene teme odobri, sme študent prijaviti novo temo.
Študent sme največ enkrat prositi za odstop od odobrenega diplomskega dela.
14. člen
Osnutek diplomskega dela izroči študent v pregled mentorju Višje strokovne šole in somentorju, če ga ima. Naslovnica osnutka mora vsebovati oznaki o zaporednem številu osnutka (1., 2. itn. osnutek) in o datumu oddaje osnutka mentorju/ema.
Somentor svoje pisne pripombe na osnutek (Obr. DIP 4) sporoči v 15. dneh mentorju Višje strokovne šole in študentu.
Mentor po usklajevanju s somentorjem posreduje študentu v 30. dneh pisna navodila za spremembo in dopolnitve osnutka diplomskega dela.
Ob upoštevanju končnih navodil mentorja študent diplomsko delo popravi in ga lektoriranega predloži mentorju v končni pregled. Mentor (in somentor) v 15. dneh izdela(ta) poročilo o diplomskem delu in izda(ta) soglasje za oddajo pisnega dela diplomskega dela (Obr. DIP 5) ter ga izroči(ta) študentu.
15. člen
Študent, ob soglasju mentorja, odda diplomsko delo s priloženim CD-jem in potrjenim obrazcem DIP 5 v knjižnico najkasneje do 10. v mesecu za predviden zagovor v naslednjem mesecu. Strokovni delavec v knjižnici določi UDK številko diplomskega dela ter preveri oblikovno ustreznost le-tega. Podpisan obrazec DIP 6 posreduje študentu v roku 15 dni. V tem času študent uskladi morebitne nepravilnosti glede tehnične oblike s strokovnim delavcem v knjižnici.
V. OBSEG IN OBLIKA DIPLOMSKEGA DELA
16. člen
Diplomsko delo mora biti izdelano v skladu z navodili Priročnika za izdelavo diplomskega dela Višje strokovne šole.
Odstopanja od tega izjemoma dovoli mentor diplomskega dela po predhodnem posvetovanju z ravnateljem.
17. člen
Za oblikovno in slovnično pravilnost diplomskega dela je odgovoren študent, komisija za zagovor diplomskega dela pa lahko diplomsko delo zaradi neustreznosti (neupoštevanje navodili Priročnika za izdelavo diplomskega dela Višje strokovne šole) zavrne.
18. člen
Glavno besedilo diplomskega dela (brez slik) obsega praviloma 45 do 60 strani.
Diplomsko delo je praviloma napisano v slovenskem jeziku. Predavateljski zbor Višje strokovne šole lahko odobri izdelavo in zagovor diplomskega dela v drugem jeziku.
Študent pri izdelavi diplomskega dela uporablja strokovno terminologijo programa lesarstvo. Diplomsko delo mora biti jedrnato in pregledno urejeno.
VI. PREDLOŽITEV DIPLOMSKEGA DELA
19. člen
Študent odda tri (v kolikor ima somentorja štiri) izvode vezanega diplomskega dela ter povzetek svojega diplomskega dela v elektronski obliki referatu za študijske in študentske zadeve najkasneje do zadnjega dne v mesecu za predviden zagovor v naslednjem mesecu.
Vsakemu diplomskemu delu študent predloži izpolnjena in potrjena obrazca DIP 5 in DIP 6.
20. člen
Študent mora izdelati in oddati diplomsko delo najkasneje v 6. mesecih po izdaji prvega soglasja k temi diplomskega dela, sicer mora prositi za podaljšanje roka za izdelavo diplomskega dela (Obr. DIP 11). O podaljšanju odloča ravnatelj na predlog mentorja.
VII. ZAGOVOR DIPLOMSKEGA DELA
21. člen
Študent zagovarja diplomsko delo pred komisijo za zagovor diplomskega dela. Komisija ima tri člane, ki so predavatelji višje šole. Eden od članov je mentor. Kadar ima študent somentorja, je somentor praviloma četrti član komisije.
Mentor študenta ne more biti predsednik komisije.
22. člen
Komisijo za zagovor diplomskega dela imenuje ravnatelj.
Zagovori diplomskih del so praviloma zadnji delovni teden v mesecu od oktobra do junija, v kolikor se prijavijo najmanj trije kandidati. Datum zagovora predlaga referat za študijske in študentske zadeve po uskladitvi s člani komisije, potrdi pa ravnatelj.
Referat za študijske in študentske zadeve izroči sklep o zagovoru diplomskega dela študentu najmanj sedem delovnih dni pred zagovorom. Prav tako izroči sklep vsem članom komisije. Pripravi tudi vso osebno dokumentacijo za kandidata in jo preda predsedniku komisije za zagovor diplomskega dela.
Zagovor je javni in objavljen vsaj sedem dni pred zagovorom na oglasni deski in spletni strani Višje strokovne šole.
23. člen
Komisija pred zagovorom na zaprti seji ugotovi, ali so podani vsi pogoji za zagovor in odloči o začetku zagovora.
24. člen
Zagovor vodi predsednik komisije za zagovor diplomskega dela.
Zagovor poteka v slovenskem jeziku oziroma v drugem jeziku, če je to odobril predavateljski zbor Višje strokovne šole.
O zagovoru diplomskega dela se piše zapisnik (Obr. DIP .
Člani komisije in študent se udeležijo zagovora s svojim izvodom diplomskega dela.
25. člen
Zagovor poteka tako, da predsednik najprej predstavi študenta in ugotovi, da je študent opravil vse študijske obveznosti, določene po programu. V nadaljevanju predsednik pojasni študentu postopek zagovora in najavi temo diplomskega dela.
Študent predstavi svojo diplomsko delo (do 15 minut), pri tem poudari razloge za izbiro teme, problematiko področja, namen in cilje naloge, najpomembnejše ugotovitve ter priporočila delovni organizaciji. Za učinkovito predstavitev uporablja avdiovizualne in druge tehnične pripomočke. Vsak diplomant pripravi predstavitev svojega diplomskega dela v programu MS Power-Point.
Po končanem zagovoru preda predsednik komisije najprej besedo mentorju. Ta poda mnenje o diplomskem delu. Člani komisije kandidata ustno sprašujejo. Študent nato odgovarja na prejeta in morebitna dopolnilna vprašanja članov komisije. Predsednik lahko k zastavljanju vprašanj povabi tudi prisotno občinstvo.
Zagovor (skupaj s predstavitvijo) traja največ 45 minut. Diplomant mora upoštevati optimalni časovni okvir predstavitve 15 minut, člani in predsednik komisije pa optimalni časovni okvir vprašanj in zagovora 15-20 min. Predsednik komisije ima pravico prekiniti predstavitev ali zagovor zaradi dejanskega ali predvidenega preseganja maksimalnega dovoljenega časa.
26. člen
Komisija določi oceno diplomskega dela in zagovora po zagovoru na zaprti seji. Pri tem uporablja interne obrazce in ocenjevalne liste ter upošteva navodila za oblikovanje skupne ocene študija.
Ravnatelj ali predsednik komisije študentu sporoči oceno z obrazložitvijo, razglasi pridobljeni strokovni naslov in s priložnostnim nagovorom zaključi zagovor.
Oceno vpiše predsednik komisije v indeks študenta in kot zadnji podpiše zapisnik ter sklep komisije o oceni diplomskega dela (Obr. DIP .
VIII. OCENJEVANJE
27. člen
Komisija oceni diplomsko delo z eno izmed ocen: odlično (10), prav dobro (9), prav dobro (, dobro (7), zadostno (6) ali nezadostno (5).
Ocenjevanje poteka po kriterijih ocenjevanja diplomskega dela.
Pri ocenjevanju komisija upošteva:
- kakovost diplomskega dela in zahtevnost obravnavane zadeve - tako s strokovne plati kot ustvarjalnega prispevka kandidata in uporabnosti za obravnavano delovno organizacijo,
- kakovost odgovorov na zastavljena vprašanja — zlasti obvladovanje znanj, ki jih zajema program lesarstvo,
- kakovost predstavitve diplomskega dela in
- raven povprečne ocene kandidata med študijem programa lesarstvo.
28. člen
Če o oceni ni soglasja, se sestavi poseben zaznamek v zapisniku (Obr. DIP , kjer je potrebno razložiti vzroke za neskladje o oceni. Ravnatelj skupaj s predsednikom komisije odloča o nadaljnjem poteku zagovora diplomskega dela, najkasneje v naslednjih sedmih delovnih dneh.
29. člen
Če komisija določi oceno nezadostno (5), se predsednik komisije v treh delovnih dneh posvetuje z ravnateljem, ki odloči, ali sme kandidat izdelati novo diplomsko delo pod istim naslovom ali pa si izbere drugo temo.
Študent sme v času študija največ dvakrat pristopiti k zagovoru diplomskega dela.
30. člen
Če komisija ugotovi, da je kandidat uporabil v diplomskem delu brez jasne oznake in navedbe vira dobesedno ali skoraj dobesedno obsežnejše dele neavtorskega besedila, lahko diplomsko delo zavrne in oceni negativno, kar mora biti razvidno tudi v sklepu (Obr. DIP .
31. člen
Če se kandidat ne strinja z oceno, lahko pisno pritožbo oddati referatu za študijske in študentske zadeve v treh delovnih dneh po zagovoru. Pritožbo obravnava ravnatelj v skladu s Pravilnikom o ocenjevanju znanja, javnih listinah in vodenju evidenc v višjih strokovnih šolah.
IX. ZAČASNO POTRDILO O KONČANEM ŠTUDIJU IN PODELITEV DIPLOM
32. člen
Po uspešnem zagovoru diplomskega dela izda Višja strokovna šola začasno potrdilo o končanem študiju po višješolskem programu lesarstvo (Obr. DIP 10). Začasno potrdilo podpiše ravnatelj Višje strokovne šole oziroma direktor zavoda.
33. člen
Slovesna podelitev diplom je praviloma enkrat letno. Datum določi predavateljski zbor kot sestavni del študijskega koledarja.
X. EVIDENCE O ŠTUDENTU IN DIPLOMSKEM DELU
34. člen
Referat za študijske in študentske zadeve vodi o vsakem diplomskem delu mapo, ki vsebuje obrazce DIP 1 do DIP 11 s prilogami.
35. člen
Po uspešnem zagovoru diplomskega dela obdržijo študent, mentor in somentor vsak po en izvod diplomskega dela. En izvod diplomskega dela pa predsednik komisije izroči Referatu za študijske in študentske zadeve, za šolsko knjižnico.
XI. KONČNE DOLOČBE
36. člen
Pravilnik o diplomiranju se lahko spremeni na način, da sprejete predloge predavateljskega zbora Višje strokovne šole potrdi svet zavoda Lesarske šole Maribor.
37. člen
Pravilnik o diplomiranju stopi v veljavo, ko ga na predlog predavateljskega zbora potrdi svet zavoda Lesarske šole Maribor.
Predsednik študijske komisije VSŠ: Ravnateljica Višje strokovne šole:
Dušan Hren, univ.dipl.inž.les. Zdenka Steblovnik, univ.dipl.inž.les., Spec. MI
Svet zavoda je potrdil Pravilnik o diplomiranju na svoji 11. redni seji dne 3.4. 2003.
Svet zavoda je potrdil spremembe in dopolnitve Pravilnika o diplomiranju na svoji 25. redni seji dne 6.10.2005. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|