|
Tehnična navodila za pisanje diplomske naloge,magistrske naloge Tehnična navodila za pripravopisanjediplomske naloge,magistrske naloge,pravilnik o diplomiranju,tehnična navodila za urejanje besedila diplomske naloge diplomska naloga,tehnična navodila za magistrsko nalogo,tehnična navodila za urejanje magistrske naloge
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
mojbozicek Administrator foruma
Pridružen/-a: 29.01. 2011, 16:37 Prispevkov: 422
|
Objavljeno: 19 Maj 2011 12:29 Naslov sporočila: PRAVILNIK O POSTOPKU PRIPRAVE IN ZAGOVORA DOKTORSKE DISERTAC |
|
|
Na podlagi 2. točke 1. odst. 253. člena Statuta Univerze v Mariboru (Ur. l. RS, št. 90/2008, UPB6) je Senat Univerze v Mariboru na svoji 14. redni seji, dne 23. 9. 2008 sprejel
PRAVILNIK O POSTOPKU PRIPRAVE IN ZAGOVORA DOKTORSKE DISERTACIJE NA UM
št.: A 7/2008 – 41 AG
I. SPLOŠNE ODLOČBE
(namen pravilnika)
1. člen
(1) S tem pravilnikom se podrobneje določa postopek prijave in potrditve teme doktorske disertacije, izbire mentorja postopek izdelave, oblikovanja in ocenitve doktorske disertacije ter postopek zagovora doktorske disertacije za vse vrste doktorskih študijskih programov na UM.
(2) Članica lahko skladno s tem pravilnikom podrobneje uredi posebnosti postopka priprave in zagovora doktorske disertacije v lastnem pravilniku.
(nanašanje določb pravilnika)
2. člen
(1) Vse določbe pravilnika, ki se nanašajo na mentorja, smiselno veljajo tudi za somentorja.
(uporaba besede katedra)
3. člen
(1) Pravilnik uporablja besedo katedra v pomenu katedre, inštituta oziroma oddelka.
(spolna slovnična oblika)
4. člen
(1) Izrazi v moški obliki so v tem pravilniku nevtralni in se uporabljajo tako za osebe moškega kot za osebe ženskega spola.
II. POSTOPEK PRIJAVE IN POTRDITVE TEME DOKTORSKE DISERTACIJE
(začetek postopka za potrditev teme doktorske disertacije)
5. člen
(1) Za začetek postopka potrditve teme doktorske disertacije zaprosi kandidat, ki je vpisan v program doktorskega študija skladno s Statutom UM in študijskim programom.
(2) Članica lahko z doktorskim študijskim programom podrobneje določi, kdaj in ob izpolnjevanju katerih pogojev lahko doktorski študent začne postopek za potrditev teme doktorske disertacije.
(prijava teme doktorske disertacije)
6. člen
(1) Kandidat za pridobitev doktorata znanosti prijavi temo na posebnem obrazcu (Priloga 1), ki je sestavni del tega pravilnika.
(2) Prijavi teme, ki vsebuje biografske podatke, predlog teme in predlog potencialnega mentorja, kandidat priloži:
• dispozicijo doktorske disertacije,
• dokazila v primeru, da so s študijskim programov določeni pogoji za potrditev teme doktorske disertacije in članica ne razpolaga z dokazili o izpolnjevanju teh pogojev,
• praviloma znanstveno in strokovno bibliografijo z izpisom iz sistema COBISS.
(3) Del prijave teme je tudi soglasje mentorja.
(4) Dispozicija doktorske disertacije mora vsebovati:
1. Opredelitev problema.
2. Cilje doktorske disertacije.
2.1 Tezo doktorske disertacije.
2.2 Pričakovane izvirne znanstvene prispevke.
3. Predpostavke in morebitne omejitve.
4. Predvidene metode raziskovanja.
5. Predvidena poglavja in podpoglavja.
6. Osnovno literaturo.
7. Analizo izvirnosti teme.
7.1 Utemeljitev izvirnosti teme.
7.2 Informacija o opravljenih poizvedbah (v bazah doktorskih disertacij, bazah patentov ter ustreznih primarnih in sekundarnih bazah znanstvenih objav).
(5) Pri pripravi vloge (dokumentacije) lahko kandidat glede bibliografije sodeluje s knjižnico (bibliotekarjem).
(oddaja prijave teme doktorske disertacije)
7. člen
(1) Kandidat odda prijavo teme doktorske disertacije s prilogami v pristojnem referatu članice.
(2) Kandidat odda prijavo v pisni obliki v številu izvodov, ki jih zahteva članica, in v elektronski obliki.
(preverjanje števila mentorstev potencialnega mentorja in posredovanje vloge)
8. člen
(1) Po prejemu vloge referat preveri število trenutnih mentorstev doktorandom za v vlogi navedenega potencialnega mentorja, pri čemer se za mentorstvo šteje na Senatu UM potrjena doktorska tema. Posameznik je hkrati lahko mentor največ 5 doktorandom. V primeru, da bi predlagani mentor z novim mentorstvom presegel to število, referat s tem pisno seznani kandidata in mentorja.
(2) Pristojni referat članice v roku 5 delovnih dni od prejema popolne vloge posreduje en izvod vloge predstojniku pristojne katedre, en izvod pa potencialnemu mentorju in ga hkrati pozove, da v roku 5 delovnih dni od prejema vloge poda pisno izjavo o izpolnjevanju pogojev minimalne znanstvene aktivnosti v skladu z veljavnimi določili na področju, na katerem želi kandidat opravljati doktorsko disertacijo.
(obravnava vloge za prijavo teme na katedri)
9. člen
(1) Predstojnik katedre uvrsti vlogo za prijavo teme doktorske disertacije skupaj z izjavo mentorja o znanstveni aktivnosti na dnevni red prve naslednje seje, na kateri katedra oblikuje mnenje o predlogu.
(2) Katedra lahko zahteva dokazila o znanstveni aktivnosti predlaganega mentorja, predlaga spremembo naslova teme doktorske disertacije ali vsebine dela ali predlaga drugega mentorja oz. somentorja v primeru interdisciplinarnosti teme. Kadar ima katedra pripombe glede dispozicije ali imenovanja mentorja, o tem obvesti predlaganega mentorja in pozove kandidata, da v določenem roku popravi ali dopolni prijavo.
(3) Če kandidat v danem roku ne popravi ali ne dopolni prijave, se kandidatu izda sklep o ustavitvi postopka.
(4) Če je mnenje katedre pozitivno, katedra predlaga komisijo za oceno teme doktorske disertacije in mentorja in oba predloga posreduje pristojni komisiji senata članice. Koordinacijo med katedro in kandidatom usklajuje in izvaja referat.
(5) Tej komisiji katedra posreduje tudi morebitno negativno mnenje z obrazložitvijo.
(6) O v roku popravljeni oz. dopolnjeni prijavi katedra ponovno odloča na prvi naslednji seji.
(sestava komisije za oceno teme doktorske disertacije)
10. člen
(1) Komisija za oceno teme doktorske disertacije ima najmanj 3 člane in jo sestavljajo habilitirani visokošolski učitelji ali znanstveni delavci z znanstvenega področja, s katerega želi kandidat pridobiti doktorat znanosti. En član komisije je praviloma visokošolski učitelj druge univerze. Če je tema doktorske disertacije s področja več znanstvenih disciplin, mora biti komisija sestavljena tako, da bo zagotovljen interdisciplinarni pristop.
(2) Mentor je lahko član komisije.
(3) Eden od članov komisije, ki ni kandidatov mentor, je predsednik komisije. Predsednik koordinira delo komisije.
(obravnava teme in mentorja)
11. člen
(1) Predlog katedre o primernosti predlagane teme, predlog komisije za oceno teme doktorske disertacije in predlog o imenovanju mentorja obravnava pristojna komisija članice na svoji prvi seji in svoje mnenje posreduje senatu članice.
(imenovanje komisije za oceno teme doktorske disertacije)
12. člen
(1) Ko senat članice prejme prijavo teme doktorske disertacije z mnenjem pristojne komisije, na svoji prvi seji imenuje komisijo za oceno teme doktorske disertacije.
(2) Če je vsaj eden izmed članov komisije tujec, senat pozove kandidata, da dispozicijo predlagane teme prevede v ustrezen tuj jezik, razen v primeru, ko ta član poda izjavo, da obvlada slovenski jezik.
(3) Sklep o imenovanju komisije z gradivom in navodili za pripravo ocene pošlje dekan članice vsem članom komisije za oceno teme doktorske disertacije.
(naloge komisije za oceno teme doktorske disertacije)
13. člen
(1) Komisija za oceno teme doktorske disertacije ugotovi, ali kandidat izpolnjuje pogoje za pridobitev doktorata znanosti in oceni ustreznost predlagane teme (oceni, ali dajejo predložena tema in vprašanja, ki jih namerava kandidat obravnavati v doktorski disertaciji, dovolj možnosti za samostojen in izviren prispevek k ustrezni znanstveni disciplini).
(2) Pri tem komisija poda mnenje o kandidatovi analizi izvirnosti ter mnenje o aktualnosti teme doktorske disertacije. Izvirnost se dokazuje s tem, da se za vsakega od najdenih zadetkov po ključnih besedah dokaže, da ne vsebuje rezultatov iz predlagane teme. Aktualnost se dokazuje s tem, da v omenjenih bazah obstaja večje število zadetkov z iskalnimi nizi, sestavljenimi iz ključnih besed prijavljene teme.
(3) Komisija je dolžna svojo oceno in mnenje pripraviti praviloma v enem mesecu, najpozneje pa v dveh mesecih od njenega imenovanja in ga predložiti senatu članice, ki ga obravnava na svoji prvi naslednji seji.
(4) Če je vsaj eden izmed članov komisije tujec, se poročilo odda v slovenskem in ustreznem tujem jeziku, razen v primeru, ko poda tujec izjavo, da obvlada slovenski jezik.
(5) Komisija poda skupno mnenje, ki ga podpišejo vsi člani komisije, vsak član pa ima pravico podati ločeno mnenje.
(poročilo o primernosti teme)
14. člen
(1) Komisija svoje mnenje zapiše v poročilu, ki je sestavljeno po točkah, določenih v Prilogi 3.
(2) Če je poročilo komisije o primernosti teme pozitivno, komisija senatu članice posreduje mnenje in mu predlaga, da kandidatu predlaga mentorja, ki bo spremljal njegovo delo pri izdelavi doktorske disertacije in mu dajal navodila za delo.
(3) Če je poročilo komisije o primernosti teme negativno, procesne predpostavke za nadaljevanje postopka odobritve teme ne obstajajo več. Dekan članice je dolžan izdati sklep o zaustavitvi postopka.
(obravnava poročila komisije in potrditev mentorja na senatu članice)
15. člen
(1) Senat članice obravnava poročilo komisije za oceno teme doktorske disertacije in znanstveno aktivnost predlaganega mentorja ter oblikuje svoje mnenje, ki ga skupaj z gradivom (obrazec kandidata za prijavo teme brez prilog, zahtevana dokazila o znanstveni aktivnosti predlaganega mentorja, poročilo komisije za oceno teme doktorske disertacije) posreduje v odločanje senatu univerze, v kolikor je mnenje pozitivno.
(obravnava poročila na pristojni komisiji senata univerze)
16. člen
(1) Pred obravnavo na senatu univerze gradivo obravnava komisija, pristojna za podiplomski študij na UM.
(2) Komisija, pristojna za podiplomski študij na UM, obravnava poročilo komisije za oceno teme doktorske disertacije in znanstveno aktivnost predlaganega mentorja ter mnenje senata članice o predlogu teme doktorske disertacije in predlogu mentorja. Na seji predlagani mentor ali drugi član komisije za oceno teme doktorske disertacije predstavi mnenje komisije za oceno ter mentorja in njegovo znanstveno aktivnost.
(3) Komisija, pristojna za podiplomski študij na UM, posreduje svoje mnenje z gradivom Senatu UM ne glede na to, ali je mnenje pozitivno ali negativno.
(odločanje o predlagani temi in predlaganem mentorju)
17. člen
(1) Senat univerze sprejme svojo odločitev o predlagani temi doktorske disertacije in mentorju oz. somentorju v dveh mesecih od vložene zahteve na UM.
(2) Senat UM predlog sprejme, zavrne ali vrne članici oz. kandidatu v dopolnitev.
(3) Kandidatu izda sklep o svoji odločitvi ter o tem seznani pristojno strokovno službo članice ter mentorja in morebitnega somentorja in ostale člane komisije.
(4) V sklepu o potrditvi teme in mentorja mora biti določen tudi rok oddaje doktorske disertacije, ki znaša 4 leta (od odobritve teme na Senatu UM).
(dopolnitev vloge)
18. člen
(1) Na predlog univerze ali komisije za oceno teme doktorske disertacije določi pristojni organ univerze kandidatu rok, v katerem naj predlagano temo spremeni oz. svojo prijavo po navodilih dopolni, od članice pa lahko zahteva, da v določenem roku predlaga drugega mentorja.
(2) Če kandidat v danem roku ne opravi zahtevanega, se kandidatu izda sklep o ustavitvi postopka.
III. IZDELAVA DOKTORSKE DISERTACIJE
(oblikovanje vsebine doktorske disertacije in jezik)
19. člen
(1) Na podlagi potrjene teme doktorske disertacije kandidat po mentorjevih navodilih oblikuje vsebino, pri čemer se lahko delovna dispozicija (skladno z navodili mentorja) delno tudi spremeni, če narava raziskovanja to zahteva.
(2) Kandidat pripravi doktorsko disertacijo v slovenskem jeziku s povzetkom v ustreznem tujem jeziku, praviloma angleščini.
(3) Kandidat lahko pripravi doktorsko disertacijo v tujem jeziku s povzetkom v slovenskem jeziku v primerih in na način, kot je določen z ustreznim aktom Univerze v Mariboru.
(predložitev doktorske disertacije)
20. člen
(1) Kandidat predloži članici izdelan predlog doktorske disertacije v zahtevanem številu nevezanih izvodov. Predlog vsebuje tudi izjavo kandidata o tem, da je disertacijo izdelal sam in ni kršil avtorskih pravic in intelektualne lastnine drugih (priloga 4) in izjavo mentorja o ustreznosti doktorske disertacije (Priloga 5).
(2) Kandidat za pridobitev doktorata znanosti, ki iz opravičljivih razlogov doktorske disertacije ne predloži v roku, določenem v sklepu o potrditvi teme, lahko pred potekom roka na senat članice naslovi prošnjo za podaljšanje roka. Senat članice lahko kandidatu podaljša rok za oddajo doktorske disertacije za največ eno leto.
(3) Če kandidat za doktorat znanosti ne predloži doktorske disertacije v roku, določenem v sklepu o potrditvi teme, in pred iztekom roka ne zaprosi za podaljšanje roka, se šteje, da je odstopil od prijavljene teme. Temo je možno odobriti drugemu kandidatu.
(oblika doktorske disertacije)
21. člen
(1) Oblika doktorske disertacije je predpisana in določena v Prilogi 6 tega pravilnika oz. določena v celostni grafični podobi univerze.
IV. OCENA DOKTORSKE DISERTACIJE
(oblikovanje komisije za oceno doktorske disertacije)
22. člen
(1) Članica posreduje zahtevano število prejetih izvodov doktorske disertacije predstojniku katedre, ki omogoči članom katedre, da se seznanijo z izdelano doktorsko disertacijo. Predstojnik katedre uvrsti na dnevni red prve naslednje seje oblikovanje komisije za oceno doktorske disertacije. Katedra predlaga komisijo za oceno doktorske disertacije.
(sestava komisije za oceno doktorske disertacije)
23. člen
(1) Komisija za oceno doktorske disertacije ima najmanj 3 člane in jo sestavljajo habilitirani visokošolski učitelji ali znanstveni delavci, ki imajo doktorat znanosti in so znanstveno aktivni na znanstvenem področju oz. v znanstveni disciplini, s katere želi kandidat pridobiti doktorat znanosti. En član komisije mora biti iz druge univerze.
(2) Če je tema doktorske disertacije s področja več znanstvenih disciplin, mora biti komisija sestavljena tako, da bo zagotovljen interdisciplinarni pristop.
(3) Eden od članov komisije, ki ni kandidatov mentor, je predsednik komisije. Predsednik koordinira delo komisije.
(imenovanje komisije za ocenjevanje doktorske disertacije)
24. člen
(1) Senat članice univerze imenuje na svoji prvi seji, vendar najkasneje v tridesetih dneh od prejema doktorske disertacije, komisijo za oceno doktorske disertacije.
(2) V primeru zavrnitve senat vrne predlog z obrazložitvijo katedri.
(3) Dekan članice pošlje sklep o imenovanju z določenim rokom za oddajo poročila, ki je v skladu s Statutom UM, gradivom in navodili za pripravo ocene vsem članom komisije.
(4) Če član komisije zavrne sodelovanje pri oceni doktorske disertacije, mora o tem v roku 15 dni od prejema sklepa pisno obvestiti dekana članice, ta pa pozove katedro, da predlaga novega člana.
(naloge članov komisije za oceno doktorske disertacije)
25. člen
(1) Vsak član komisije za oceno doktorske disertacije je dolžan v roku, določenem v sklepu o imenovanju, pregledati doktorsko disertacijo in skupaj z ostalimi člani komisije podati skupno pisno poročilo o oceni doktorske disertacije in ga s predlogom o sprejemu, zavrnitvi ali morebitnih popravkih poslati v zaprti kuverti s pripisom »Ocena doktorske disertacije 'naslov doktorske disertacije' – ne odpiraj!« dekanu članice. Član komisije lahko poda tudi ločeno mnenje.
(2) Tuji člani komisije napišejo poročilo v ustreznem tujem jeziku.
(odločanje o doktorski disertaciji in imenovanje komisije za zagovor)
26. člen
(1) Dekan članice po prejemu vseh poročil oceno doktorske disertacije uvrsti na prvo naslednjo sejo senata članice.
(2) Senat članice doktorsko disertacijo s sklepom sprejme, zavrne ali pa jo vrne kandidatu, da jo spremeni oz. dopolni, za kar mu določi primeren rok, ki ne sme biti daljši od dveh mesecev.
(3) Če so mnenja vseh članov komisije za oceno doktorske disertacije pozitivna, senat ne sme zavrniti doktorske disertacije razen v primeru, če za to obstajajo razlogi iz 159. člena Statuta UM.
(4) Zavrnjene doktorske disertacije kandidat ne more ponovno predložiti, da bi z njo pridobil doktorat znanosti.
V. ZAGOVOR DOKTORSKE DISERTACIJE
27. člen
(1) Če je bila doktorska disertacija pozitivno ocenjena in sprejeta, senat članice na isti seji imenuje komisijo za zagovor doktorske disertacije, ki ima najmanj 3 člane in jo praviloma sestavljajo člani komisije za oceno doktorske disertacije. Dekan članice je po funkciji praviloma član komisije.
(2) Eden od članov komisije, ki ni kandidatov mentor, je predsednik komisije. Predsednik koordinira delo komisije in ji predseduje na zagovoru doktorske disertacije.
(3) Dekan članice pošlje sklep o imenovanju z navodili za zagovor vsem članom komisije.
(4) Če imenovani član komisije zavrne sodelovanje v komisiji za zagovor doktorske disertacije, mora o tem v roku 5 delovnih dni po prejemu sklepa pisno obvestiti dekana članice, ta pa na naslednjem senatu predlaga drugega člana komisije. Po potrebi se posvetuje s pristojno katedro.
(čas in kraj zagovora doktorske disertacije)
28. člen
(1) Po imenovanju komisije za zagovor doktorske disertacije dekan članice na predlog komisije in v sporazumu s kandidatom določi dan, uro ter kraj zagovora doktorske disertacije.
(2) Zagovor disertacije se mora opraviti praviloma v roku enega meseca, najpozneje pa v treh mesecih od dneva, ko je bila disertacija na podlagi pozitivne ocene sprejeta.
(objava doktorske disertacije in javnost doktorske disertacije)
29. člen
(1) Najmanj sedem dni pred dnevom zagovora doktorske disertacije objavi članica UM na svoji oglasni deski, na spletni strani fakultete in v dnevnem časopisu ime in priimek kandidata, temo doktorske disertacije ter čas in kraj javnega zagovora z navedbo, da je disertacija pred zagovorom na vpogled v tajništvu članice univerze in da je zagovor javen.
(2) Vpogled javnosti v doktorsko disertacijo se izvede tako, da se javnosti omogoči vpogled v nevezan izvod doktorske disertacije v času od javne objave iz prvega odstavka tega člena do zagovora.
(jezik zagovora doktorske disertacije)
30. člen
(1) Zagovor doktorske disertacije poteka v slovenskem jeziku.
(2) Zagovor poteka v tujem jeziku v primerih, ki so določeni v aktu, ki ureja pripravo in zagovor diplomskih del vseh stopenj študija v tujem jeziku.
(potek zagovora doktorske disertacije)
31. člen
(1) Doktorska disertacija se javno zagovarja pred imenovano komisijo za zagovor doktorske disertacije. Na zagovoru je prisoten dekan ali pristojni prodekan članice, tudi če ni član komisije za zagovor.
(2) Člani komisije za zagovor se sestanejo pred zagovorom. Predsednik komisije določi člana komisije ali strokovnega sodelavca članice, ki bo pisal zapisnik zagovora. Predsednik komisije seznani člane komisije s potekom zagovora in jih pozove, da mu sporočijo morebitne pomisleke in zadržke glede doktorske disertacije. Če obstajajo zadržki, ki bi pomenili razlog za odvzem doktorata po 159. členu Statuta UM, komisija zagovor odpove in o tem obvesti senat članice. Senat na prvi naslednji seji sprejme sklep o zavrnitvi doktorata ali o načinu, kako naj kandidat odpravi ugotovljene pomanjkljivosti; določi se tudi rok za odpravo pomanjkljivosti. V slednjem primeru se popravljena doktorska disertacija vrne v postopek po 22. členu tega pravilnika.
(3) Če zgoraj navedenih zadržkov ni, predsednik komisije ob za zagovor določeni uri prične zagovor. Pri tem sporoči podatke o kandidatu, o njegovem dosedanjem znanstveno-raziskovalnem delu kakor tudi podatke o izpolnjevanju pogojev za zagovor disertacije. Član komisije za zagovor, ki ga določi predsednik komisije, prebere poročilo komisije za oceno doktorske disertacije, sklep o sprejemu disertacije in sklep o imenovanju komisije.
(4) Na poziv predsednika komisije nato kandidat ustno predstavi predmet disertacije, znanstvene metode, ki jih je uporabil, in glavne znanstvene rezultate disertacije.
(5) Po zaključku kandidatove predstavitve doktorske disertacije predsednik pozove člane komisije, da kandidatu zastavijo pisna vprašanja in dajejo pripombe ter zahtevajo pojasnila v zvezi z vsebino doktorske disertacije.
(6) Kandidat odgovarja na postavljena vprašanja in pripombe ter brani svoje znanstvene izsledke in rezultate.
(7) Predsednik komisije o odgovorih na vprašanja članov komisije pozove ostale navzoče, da lahko kandidatu zastavijo vprašanja.
( Vsa vprašanja članov komisije in ostalih navzočih se zapišejo v zapisnik o zagovoru doktorske disertacije, pri čemer se zavede tudi ime in priimek izpraševalcev. Zapisnik podpišejo vsi člani komisije in zapisnikar.
(9) Ko kandidat odgovori na vsa postavljena vprašanja, predsednik komisije zaključi javni zagovor disertacije in povabi člane komisije na posvetovanje brez prisotnosti javnosti, na katerem se glasuje, ali je kandidat uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo (razen v situaciji iz 34. člena pravilnika). Možna sta samo dva izida glasovanja: »Zagovor doktorske disertacije je bil uspešen« oziroma »Zagovor doktorske disertacije je bil neuspešen.« Vzdržan ali neveljaven glas šteje kot pozitiven.
(10) Predsednik komisije javno razglasi sklep komisije in zaključi zagovor.
(izdaja potrdila o uspešno opravljenem zagovoru)
32. člen
(1) Predsednik komisije za zagovor doktorske disertacije še isti dan posreduje dekanu članice zapisnik o zagovoru doktorske disertacije z vso dokumentacijo.
(2) Članica v primeru uspešnega zagovora kandidatu izda potrdilo o uspešnem zagovoru ob oddaji vezanih izvodov doktorske disetacije. V primeru neuspešnega zagovora dobi o tem pisno obvestilo.
(odstop kandidata od zagovora)
33. člen
(1) Če kandidat ne pride na zagovor doktorske disertacije se šteje, da je kandidat od zagovora doktorske disertacije odstopil, razen v primeru opravičljivih razlogov. O tem se poroča v zapisniku, ki ga podpišejo vsi člani komisije.
(2) Predsednik komisije za zagovor o nastali situaciji pisno obvesti senat članice, ki odloči o upravičenosti razlogov. V primeru upravičenih razlogov se kandidatu omogoči ponovni zagovor doktorske disertacije, sicer pa se potrdi sklep komisije za zagovor o kandidatovem odstopu. V prvem primeru se določi novi datum zagovora, v primeru hude bolezni kandidata pa se sklepanje o tem odloži in se o tem obvesti UM, ki vodi evidenco doktorskih kandidatov z datumom odobritve teme.
(naknadno preverjanje samostojnosti in izvirnosti dela)
34. člen
(1) Če komisija med zagovorom disertacije spozna, da je potrebno naknadno preveriti samostojnost in izvirnost kandidatovega dela, lahko zagovor disertacije prekine in ga odloži za največ tri mesece. Po tem roku sprejme dokončno odločitev.
(oddaja doktorske disertacije in promocija)
35. člen
(1) Najkasneje v roku dveh tednov po uspešnem zagovoru doktorske disertacije odda kandidat članici zahtevano število vezanih izvodov doktorske disertacije. Vezani izvodi so natisnjeni dvostransko na brezkislinskem papirju.
(2) Ob tem kandidat odda izjavo o soglašanju z objavo in istovetnosti tiskane in elektronske verzije ter objavi elektronsko verzijo doktorske disertacije v sistem za objavo e-diplom (Priloga 11). Podrobnosti urejajo Navodila o pripravi in oddaji e-diplom.
(3) Dekan članice preverja, ali so izpolnjeni pogoji za promocijo iz 157. člena Statuta UM in najkasneje v roku dveh tednov po prejemu vezanih izvodov doktorske disertacije ter po ugotovitvi,
• da so izpolnjeni omenjeni pogoji,
• da je kandidat uspešno opravil zagovor in
• da izpolnjuje pogoje za promocijo na UM,
predlaga rektorju Univerze v Mariboru, da kandidata promovira.
(menjava mentorja)
36. člen
(1) V primeru smrti ali hude bolezni mentorja, zaradi katere ta več ne more voditi kandidata, se kandidatu določi novi mentor, ki mora biti potrjen po istem postopku kot prvotni mentor. Postopek se začne na način, opisan v 8. in 9. členu tega pravilnika.
(2) Če ni ustreznega novega mentorja in je delo v zaključni fazi, lahko ob soglasju senata članice kandidat doktorsko disertacijo napiše sam, vendar mora komisija za oceno doktorske disertacije v tem primeru imeti vsaj 5 članov.
VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
(uporaba tujega jezika)
37. člen
(1) Členi tega pravilnika, ki določajo pripravo in zagovor doktorske disertacije v tujem jeziku, se uporabljajo do sprejetja akta, ki bo določal izdelavo diplomskih, magistrskih in doktorskih nalog v tujem jeziku in po tem prenehajo veljati.
(priprava in oddaja e-diplom)
38. člen
(1) Členi tega pravilnika, ki določajo pripravo in oddajo e-diplom v skladu z Navodili o pripravi in oddaji e-diplom, pričnejo veljati z dnem veljavnosti teh navodil.
(pričetek veljave pravilnika)
39. člen
(1) Ta pravilnik začne veljati petnajsti dan po objavi v Obvestilih Univerze v Mariboru.
(2) S pričetkom veljavnosti tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o pripravi in zagovoru doktorske disertacije št. A 13/2005 – 813 SŠ.
Rektor Univerze v Mariboru
prof. dr. Ivan Rozman, l. r.
Priloga 1
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
Ime in priimek: ____________________________
Vpisna številka: ________________ ___________
Datum rojstva:_____________________________
Naslov stalnega bivališča: ________________ ___________________________________________
___________________________________________ Najvišji pridobljeni strokovni ali znanstveni Naslov: _________________________________
Kraj rojstva:_____________________
Naslov začasnega bivališča: ____________________________________
____________________________________
PRIJAVA TEME DOKTORSKE DISERTACIJE
Podpisani-a ___________________________________, vpisan-a na doktorski študij _______________________________, smer _____________________________, prosim za potrditev teme doktorske disertacije.
Predlog naslova teme: ____________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Predlog mentorja-ice: ___________________________________.
Datum: _______________
Kraj:___________________ Podpis kandidata-ke:
________________________________
¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬
SOGLASJE PREDLAGENEGA MENTORJA PRI DOKTORATU
Podpisani-a ___________________________, dne _______________ izvoljen-a v naziv _______________________ za področje _____________________________________, zaposlen-a na/pri ___________________________
1. Soglašam z mentorstvom pri doktoratu kandidata-ke _______________________________.
2. Soglašam s predlagano temo doktorske disertacije.
Datum: _______________
Kraj:___________________ Podpis mentorja-ice:
________________________________
Priloge:
• dispozicija doktorskega dela,
• bibliografija (praviloma) z izpisom iz sistema COBISS,
• dokazila o izpolnjevanju pogojev za prijavo (v primeru, da so pogoji določeni s študijskim programov in članica ne razpolaga z dokazili),
PRILOGA 2
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
Na osnovi 330. člena Statuta Univerze v Mariboru (Ur. l. RS, št. ) in sklepa Senata __________(fakulteta)______________ Univerze v Mariboru z dne _____________________
izdajam
SKLEP O IMENOVANJU KOMISIJE ZA OCENO PRIMERNOSTI PRIJAVLJENE TEME DOKTORSKE DISERTACIJE,
ki jo je prijavil kandidat-ka _________________________________________.
Predlog teme doktorske disertacije: _______________________________________________
__________________________________________________________________________________
Predlagani-a mentor-ica:__________________________________________________________
Predlagani-a somentor-ica:_______________________________________________________
V komisijo imenujem naslednje člane:
1. __________________________, predsednik-ica,
2. __________________________ mentor-ica,
3. __________________________ član-ica.
V skladu s 139. členom Statuta Univerze v Mariboru je komisija dolžna pripraviti svojo oceno in mnenje praviloma v enem mesecu, najpozneje pa v dveh mesecih od imenovanja in ga predložiti senatu članice.
Če član komisije ni pripravljen sodelovati v komisiji za oceno doktorske disertacije, mora o tem v roku 5 delovnih dni od prejema tega sklepa pisno obvestiti dekana članice.
Pravni pouk: Zoper ta sklep je možna pritožba na senat članice v roku 5 delovnih dni.
Datum: __________________ Dekan-ica:
Kraj: ______________________ __________________________
Obvestiti:
1. člane komisije,
2. kandidata-tko,
3. arhiv.
PRILOGA 3
POROČILO KOMISIJE O OCENI PRIMERNOSTI PRIJAVLJENE TEME DOKTORSKE DISERTACIJE
(naslov teme)
Kandidat-ka: ime in priimek
Predlagani-a mentor-ica: znanstveni naslov, ime in priimek, področje in trajanje izvolitve
Predlagani-a somentor-ica: znanstveni naslov, ime in priimek, področje in trajanje izvolitve
Komisija: člani komisije z navedbo področja in trajanja izvolitve ter inštitucije, na kateri so v delovnem razmerju
1. Mnenje o predlogu teme.
1.1. Mnenje o predlaganem naslovu teme.
1.2. Mnenje o ciljih predlagane doktorske disertacije.
1.2.1. Mnenje o tezi doktorske disertacije.
1.2.2. Mnenje o pričakovanih izvirnih znanstvenih prispevkih.
1.3. Mnenje o navedenih predpostavkah in omejitvah.
1.4. Mnenje o predvidenih metodah raziskovanja.
1.5. Mnenje o predlagani dispoziciji doktorske disertacije.
1.6. Mnenje o predlagani osnovni literaturi (s priloženim popolnim seznamom osnovne literature iz dispozicije doktorske disertacije).
2. Mnenje o izvirnosti in aktualnosti teme.
2.1. Mnenje o opravljenih poizvedbah.
2.2. Mnenje o utemeljitvi izvirnosti teme.
2.3. Mnenje o aktualnosti teme.
3. Informacija o kandidatovem-kinem dosedanjem študiju in znanstveni bibliografiji.
4. Predlog glede teme (vsebuje oceno, ali lahko kandidat z obravnavo teme ustvari samostojen in izviren prispevek k znanstveni disciplini ter kateri).
5. Datum in podpisi vseh članov komisije.
PRILOGA 4
UNIVERZA V MARIBORU
____________________________
IZJAVA DOKTORSKEGA KANDIDATA
Podpisani-a ________________________________, vpisna številka ________________________
izjavljam,
da je doktorska disertacija z naslovom __________________________________________
__________________________________________________________________________________
• rezultat lastnega raziskovalnega dela,
• da so rezultati korektno navedeni in
• da nisem kršil-a avtorskih pravic in intelektualne lastnine drugih.
Podpis doktorskega-e kandidata-ke:
_________________________________
PRILOGA 5
UNIVERZA V MARIBORU
____________________________
IZJAVA KANDIDATOVEGA MENTORJA O USTREZNOSTI DOKTORSKE DISERTACIJE
Podpisani-a ______________________________________, mentor-ica doktorskemu-i kandidatu-ki,
izjavljam, da je doktorska disertacija z naslovom __________________________________
_________________________________________________________________________________,
ki jo je izdelal-a doktorski-a kandidat-ka __________________________________________________,
v skladu z odobreno temo, Pravilnikom o pripravi in zagovoru doktorske disertacije ter
mojimi navodili in predstavlja izviren prispevek k razvoju znanstvene discipline.
Datum in kraj: Podpis mentorja-ice:
__________________________________ _________________________
PRILOGA 6
OBLIKA DOKTORSKE DISERTACIJE
a) platnice:
- zgoraj:
Univerza v Mariboru
Naziv članice
- na sredini:
Doktorska disertacija
Naslov doktorske disertacije
- levo spodaj:
mesec, leto
- desno spodaj:
ime in priimek avtorja doktorske disertacije
b) 1. stran:
- zgoraj:
Univerza v Mariboru
Naziv članice
- na sredini:
Doktorska disertacija
Naslov doktorske disertacije
- levo spodaj:
mesec, leto
- desno spodaj:
ime in priimek avtorja doktorske disertacije
mentor: naziv, ime in priimek
UDK klasifikacija
c) naslednji list: kazalo.
č) naslednji list: povzetek v slovenskem jeziku in angleški prevod naslova in povzetka.
d) naslednji list: vsebina doktorske disertacije v skladu s sprejeto dispozicijo.
e) naslednji list: morebitne priloge.
f) naslednji list: delovni življenjepis kandidata.
g) naslednji list: izjava, da je disertacija rezultat lastnega raziskovalnega dela in da so rezultati korektno navedeni (Priloga 4).
PRILOGA 7
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
Na osnovi 330. člena Statuta Univerze v Mariboru (Ur. l. RS, št. ) in sklepa Senata __________(fakulteta)______________ Univerze v Mariboru z dne _____________________
izdajam
SKLEP O IMENOVANJU KOMISIJE ZA OCENO DOKTORSKE DISERTACIJE
z naslovom ______________________________________________________________________,
ki jo je predložil kandidat-tka _________________________________________.
V komisijo imenujem naslednje člane:
1. __________________________, predsednik-ica,
2. __________________________ mentor-ica,
3. __________________________ somentor-ica (če je imenovan-a),
4. __________________________ član-ica.
Vsak član komisije za oceno doktorske disertacije je dolžan v roku treh mesecev od imenovanja pregledati doktorsko disertacijo in skupaj z ostalimi člani komisije podati skupno pisno poročilo o oceni doktorske disertacije in ga s predlogom o sprejemu, zavrnitvi ali morebitnih popravkih poslati v zaprti kuverti s pripisom »Ocena doktorske disertacije 'naslov doktorske disertacije' – ne odpiraj!« dekanu članice. Član komisije lahko poda tudi ločeno mnenje.
Če član komisije zavrne sodelovanje pri oceni doktorske disertacije, mora o tem v roku 5 delovnih dni od prejema tega sklepa pisno obvestiti dekana članice.
Pravni pouk: Zoper ta sklep je možna pritožba na senat članice univerze v roku 5 delovnih dni.
Datum: __________________ Dekan-ica:
Kraj: ______________________ __________________________
Obvestiti:
• člane komisije,
• kandidata-tko,
• arhiv.
PRILOGA 8
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
Na osnovi 330. člena Statuta Univerze v Mariboru (Ur. l. RS, št. ) in sklepa Senata ________(fakulteta)________________ Univerze v Mariboru z dne _____________________
izdajam
SKLEP O IMENOVANJU KOMISIJE ZA ZAGOVOR DOKTORSKE DISERTACIJE
z naslovom ______________________________________________________________________,
ki jo je predložil kandidat-tka _________________________________________.
V komisijo imenujem naslednje člane:
1. __________________________, predsednik-ica,
2. __________________________ mentor-ica,
3. __________________________ somentor-ica (če je imenovan-a),
4. __________________________ član-ica.
…
Če imenovani član komisije zavrne sodelovanje v komisiji za zagovor doktorske disertacije, mora o tem v roku 5 delovnih dni po prejemu tega sklepa pisno obvestiti dekana članice.
Datum, kraj in ura zagovora bodo določeni naknadno (lahko se jih navede tudi, če so že znani).
Pravni pouk: Zoper ta sklep je možna pritožba na senat članice univerze v roku 5 delovnih dni.
Datum: __________________ Dekan-ica:
Kraj: ______________________ __________________________
Obvestiti:
• člane komisije,
• kandidata-tko,
• arhiv.
PRILOGA 9
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
ZAPISNIK
O ZAGOVORU DOKTORSKE DISERTACIJE
z naslovom _______________________________________________________________________ _________________________________________________________________________________, kandidata-ke __________________________________________________.
Zagovor je bil dne ____________ ob ________ uri v ___________________________________.
Prisotni:
• Člani komisije za zagovor:
1. _______________________________________________, predsednik,
2. _______________________________________________, menor-ica – član-ica,
3. _______________________________________________, somentor –ica – član-ica
4. _______________________________________________, član-ica.
…
• Kandidat-ka: ________________________________,
• Ostali prisotni.
(Opis poteka zagovora. Vsa vprašanja, tako članov komisije kot ostalih navzočih, se zapišejo v zapisnik, pri čemer se zavede tudi ime in priimek izpraševalcev.)
Ko kandidat odgovori na vsa postavljena vprašanja, predsednik komisije zaključi javni zagovor doktorske disertacije.
Komisija nato na tajnem posvetovanju glasuje, ali je kandidat uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo.
Po tajnem posvetovanju (in če je komisija izglasovala, da je kandidat doktorsko disertacijo uspešno zagovarjal), predsednik komisije razglasi:
»Ime in priimek kandidata, njegova strokovna izobrazba, je v svojem zagovoru doktorske disertacije tako v ustni razlagi kot tudi v odgovorih na postavljena vprašanja dokazal, da obvlada obravnavano problematiko s področja svoje teme, da si je ob študiju ustvaril svoje stališče ter da pristopa z znanstveno metodo k vprašanjem, ki jih obravnava.
Komisija za zagovor doktorske disertacije v skladu s statutom Univerze v Mariboru sprejela naslednji sklep:
znanstveni naslov, ime in priimek, strokovni naslov., rojen-a dne ____________, v kraju _______________, je dne __________________ javno in uspešno zagovarjal-a doktorsko disertacijo z naslovom _______________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
in s tem pridobil-a pravico do promocije v DOKTORJA(ICO) ZNANOSTI s področja ____________________________________________________.«
Zapisal-a:
____________________
Predsednik-ca komisije:
_____________________ Ostali člani komisije:
1.________________, mentor-ica,
2. _____________, somentor-ica,
3. __________________, član-ica.
Datum:
PRILOGA 10
UNIVERZA V MARIBORU
__________________________________________________
(ime članice UM)
Številka: ____________________
Datum: _____________________
Na osnovi 330. člena Statuta Univerze v Mariboru (UPB 4) izdajam
POTRDILO O DOKTORIRANJU
______________________________ Univerze v Mariboru potrjuje, da je g./-ga.___________
(ime fakultete)
________________________(strok. oz. znanst. naslov), rojen-a _________v kraju__________
(ime in priimek) (datum) (kraj)
____________, je opravil-a vse obveznosti po doktorskem študiju _____________________
(datum)
_____________________________________, smer _________________________________
(študijski program) (študijska smer)
in dne _______ javno in uspešno zagovarjal-a doktorsko disertacijo z naslovom
in s tem ob izpolnjevanju pogoja iz 157. člena Statuta Univerze v Mariboru pridobil-a pravico do podelitve znanstvenega naslova doktor-ica znanosti s področja _______________________________.
Potrdilo je izdano, ker promocija doktorjev še ni bila opravljena. Kandidat lahko začne uporabljati znanstveni naslov po opravljeni promociji v doktorja znanosti. Skladno z 21. točko 28. člena Zakona o upravnih taksah (Ur. l. RS št. 42/07 - ZUT UPB3, 126/07) je to potrdilo takse prosto.
Dekan-ica:
_________________________
PRILOGA 11
UNIVERZA V MARIBORU
____________________________
IZJAVA O OBJAVI ELEKTRONSKE VERZIJE DOKTORSKE DISERTACIJE IN OSEBNIH PODATKOV, VEZANIH NA ZAKLJUČEK ŠTUDIJA
Ime in priimek doktoranda-ke: ________________________________________
Vpisna številka: __________________________________________________
Študijski program: ________________________________________________
Naslov doktorskega dela: ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
Mentor-ica: __________________________________________________
Somentor-ica: __________________________________________________
Podpisani soglašam z objavo doktorske disertacije v Digitalni knjižnici Univerze v Mariboru.
Tiskana verzija doktorske disertacije je istovetna elektronski verziji, ki sem jo oddal-a v Digitalno knjižnico Univerze v Mariboru.
Podpisani-a hkrati izjavljam, da dovoljujem objavo osebnih podatkov, vezanih na zaključek študija (ime, priimek, leto in kraj rojstva, datum diplomiranja, naslov diplomskega dela) na spletnih straneh in v publikacijah Univerze v Mariboru.
Datum in kraj: Podpis doktoranda-ke:
__________________________________ _________________________ |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|